WYKŁAD – JAK ZAPISYWAĆ DIALOGI W LITERATURZE?

Warsztatpisarza.pl ma przyjemność zaprosić na autorski wykład dla pisarzy!

Wykład pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze? to wynik wielu lat doświadczenia pisarki i redaktorki Justyny Karolak, dla której teoria i praktyka literacka oraz redakcyjna są nie tylko fundamentem życia zawodowego, ale przede wszystkim pasją.

Marka Warsztat Pisarza dzieli się z tobą praktycznymi wnioskami i wiedzą oraz spojrzeniem na literaturę i rzemiosło pisarskie innym od tego proponowanego przez mass media, okrasza podejmowane zagadnienia trafnymi komentarzami i przykładami językowymi.

Wykład pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze? to 21 zagadnień z zakresu edycji dialogów (a także monologów wewnętrznych), 29 atrakcyjnych i merytorycznych infografik, szczegółowe wyjaśnienia i odpowiednio zilustrowane przykłady (zarówno wzorcowe, jak błędne) zapisów dialogów w prozie i epice. Przyjemny głos wykładowczyni prowadzi pisarza przez bogactwo treści składających się na 12 rozdziałów. Całość została podzielona na 4 kluczowe części, łączny czas wykładu to 80 minut. Jednorazowy zakup pełnego wykładu gwarantuje ci dożywotni dostęp do jego zasobów. Otrzymujesz możliwość wielokrotnego słuchania materiału dydaktycznego i nieograniczonego powrotu do ulubionych rozdziałów.

Dla kogo

Jedno z podstawowych pytań, na które próbuje sobie odpowiedzieć pisarz chcący doskonalić swój warsztat, brzmi: czy akurat ten – czy właśnie ten wykład jest dla mnie…? Ilu pisarzy, tyle pomysłów na tworzenie literatury! Niektórzy autorzy uwielbiają opisy literackie, inni wartką akcję i dynamiczny tok fabuły, jeszcze inni poszukują śmiałych, oryginalnych konstruktów narracyjnych… jedno jest pewne: pisanie dialogów nie ominie żadnego prozaika. Proza potrzebuje dialogów tak samo jak innych ważnych elementów strukturalnych i estetycznych – opis i opowiadanie z reguły nie są w stanie wypełnić wszystkich szczelin struktury i kompozycji utworu prozatorskiego, zwłaszcza wielowątkowego i obszernego (takiego jak powieść). Bohater literacki to nie jedynie rekwizyt, obiekt świata przedstawionego – to także nośnik przekazu, przesłania, temperamentu, stylu bycia i sposobu mówienia. Prędzej lub tylko trochę później każdy pisarz stanie przed wyzwaniem oddania swojemu bohaterowi głosu – zmierzy się z potrzebą warsztatową, by jego bohater przemówił. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem i jednocześnie aspiracją pisarską? Jak zapisać dialog poprawnie nie tylko pod względem edycji, ale również pod względem planowanego sensu, spójności logicznej, wydźwięku? Na te pytania – i na wiele innych – odpowiedzi znajdziesz w niepowtarzalnym wykładzie Warsztatu Pisarza! A z poniższego zestawienia dowiesz się, do kogo jest, a do kogo nie jest on adresowany. Zapraszamy do przeczytania poniższej tabeli – pomoże ci ona podjąć świadomą decyzję, czy problematyka zapisywania dialogów jest dla ciebie istotna, czy chcesz ją zgłębiać i czy za pośrednictwem naszego wykładu uzyskasz tę wiedzę, której potrzebujesz.

Wykład pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze?
JEST dla ciebie, jeśli:
Wykład pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze?
NIE jest dla ciebie, jeśli:
chcesz rozwijać umiejętności pisarskie w zakresie
fikcji literackiej (powieści, minipowieści,
nowele, opowiadania);
chcesz rozwijać umiejętności związane
z pisaniem poradników, książek specjalistycznych,
copywritingiem etc.;
interesują cię zagadnienia językowe i edytorskie; szukasz pseudoporad – treści niepopartych wiedzą, nauką, doświadczeniem zawodowym, praktyką;
chcesz uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące pisania
dialogów i monologów wewnętrznych;
oczekujesz kołczerskiego stylu prowadzenia wykładu
i odwoływania się do motywacji zamiast do problematyki
budowania poważnie przemyślanej literatury;
chcesz poszerzyć lub pogłębić wiedzę o dialogach w prozie, epice; oczekujesz show, a nie poważnego traktowania tematów;
chcesz usprawnić warsztat twórcy literatury
i poprawić dzieło pod kątem edytorskim, tak aby lepiej
(ciekawiej i bardziej estetycznie) zaprezentowało się
wydawnictwu tradycyjnemu;
uważasz, że o pisaniu dialogów wiesz już wszystko;
szukasz wartościowej, merytorycznej wiedzy
na temat dialogów, ich sensu, celu, budowy i edycji;
nie chcesz słuchać wykładów – wolisz interakcję
z prowadzącymi i ćwiczenia kreatywne dla pisarzy
(jeśli tak jest, przejdź do opisu kursów
pisarskich marki Warsztat Pisarza i zapisz się
na wybrane szkolenie, a nie na wykład);
chcesz świadomie budować relacje pomiędzy bohaterami
literackimi oraz pomiędzy głosem narratora
a głosem postaci literackiej;
uważasz, że proces tworzenia literatury to akt natchnienia,
a praca nie ma żadnego znaczenia;
jesteś młodym pisarzem albo pisarzem już doświadczonym – istotne jest to, że chcesz pracować nad swoim warsztatem (nasz wykład został zbudowany tak, aby był atrakcyjny
zarówno dla początkujących, jak i bardziej
zaawansowanych autorów);
uważasz, że pisarz nie musi umieć poprawnie zapisywać
dialogów – od tego są redaktorzy i korektorzy.
chcesz tworzyć dobre, solidne i atrakcyjnie skonstruowane oraz skomponowane utwory – czy to aspirujące do miana
literatury pięknej, czy też świetnie obmyślonej
i napisanej literatury popularnej;
interesuje cię wiedza oparta na naukowych
i praktycznych fundamentach;
oczekujesz od wykładowcy rzetelnego przygotowania
zasobów dydaktycznych składających się na wykład;
oczekujesz, że wykładowca jest doświadczonym
redaktorem merytoryczno-językowym – specjalizującym się
w redagowaniu utworów prozatorskich, epickich;
oczekujesz, że wykładowca przedstawi ci
pogłębioną wiedzę na temat dialogów literackich,
a nie tylko zreferuje oczywiste, łatwo dostępne
zasady edycji dialogów;
potrzebujesz elastycznego i kreatywnego wykładowcy,
który dostarczy ci poszerzonego spojrzenia
na problematykę dialogów literackich.

O wykładzie

Wykład został opracowany z myślą o wszystkich pisarzach, którzy chcieliby doskonalić swój warsztat, pracować nad umiejętnościami i uwrażliwiać się na językową oraz edytorską jakość słowa pisanego.

Autorka wykładu i jego prowadząca dokonała w nim fuzji tego, co w jej ocenie najważniejsze w budowaniu fundamentów pracy pisarza – nie tylko osoby piszącej, ale też, a może przede wszystkim, solidnego rzemieślnika. To fuzja spojrzenia twórcy literatury i spojrzenia doświadczonego redaktora, opiekującego się na co dzień różnorodnymi utworami prozatorskimi.

Jako twórcy marki Warsztat Pisarza wierzymy, że dobra literatura wynika nie wyłącznie z porywu serca, natchnienia czy weny, ale również – a może przede wszystkim – z wiedzy i umiejętności rzemieślniczych. Uważamy, że sztuka, artyzm – osiągają jakość wtedy, kiedy dzieła pisane są na bazie rzemiosła, a to nieuchronnie wiąże się z kształtowaniem wiedzy językowej.

Zadaniem wykładu pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze? jest kształcić i sublimować świadomość językową, wspierać pisarzy w uzyskiwaniu biegłości pisarskiej, pomagać w zrozumieniu zasad edycji dialogów i monologów wewnętrznych, tak aby zasady te stawały się dla pisarza przejrzyste, logiczne i poręczne.

Program wykładu został osadzony na 21 zagadnieniach: od pogłębionych definicji dialogu przez omówienie znaków typograficznych, przez tematykę mówienia i zachowywania się postaci literackiej – od jąkania się poprzez śmianie się i uśmiechanie po ziewanie, przerywanie i wtrącanie – aż po skrupulatne, rzetelne wyjaśnienie powinności i szyku atrybucji. Z uwagi na konkurencję zawodową nie udostępniamy publicznie szczegółowych informacji dotyczących zawartości merytorycznej wykładu – jeśli zastanawiasz się, czy w wykładzie znajdziesz konkretne informacje, których poszukujesz, skontaktuj się z nami: adres e-mail i numer telefonu widnieją w zakładce Kontakt (zadaj nam konkretne pytanie – poinformujemy cię rzeczowo, czy odpowiedź na nie znajduje się w naszym wykładzie).

21 zagadnień zostało zobrazowanych na 29 merytorycznych infografikach, zasób ten składa się na 12 rozdziałów. Wykład został podzielony na 4 części, tak aby jego treść była łatwiejsza i skuteczniejsza w odbiorze. Każda z części jest wyposażona w klikalny spis treści – tak aby słuchacz i widz mógł wygodnie przejść do szczególnie interesujących go zagadnień. Łączny czas wykładu to 80 minut.

Cena: 149 zł brutto.

KUP TERAZ

Jeśli jesteś kursantem lub absolwentem Warsztatu Pisarza, skontaktuj się z nami indywidualnie, by otrzymać dodatkowy rabat.

Platforma e-learningowa

Wykład jest dostępny na profesjonalnej, nowoczesnej platformie e-learningowej Warsztatu Pisarza, pełnijącej jednocześnie funkcję sklepu. Od razu po opłaceniu wykładu do niego dostęp. Jednorazowy zakup uprawnia cię do nieograniczonego korzystania z zasobów wykładu (opracowanego w formie prezentacji audiowizualnej) – możesz powracać do niego w dowolnym czasie i odtwarzać go wielokrotnie.

Od września 2022 roku nasza platforma e-learningowa pełni jednocześnie funkcję sklepu. To bezpośrednio na niej można wykupić dostęp do wszystkich kursów i wykładów Warsztatu Pisarza. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z zewnętrznego sklepu, uniknąć dodatkowych rejestracji użytkowników, a także zadbać o bezpieczeństwo. Zakup na platformie pozwala też na automatyczne przypisanie do kursu lub wykładu. Dzięki temu dołączenie do kursu czy uzyskanie dostępu do wykładu jest nie tylko prostsze, ale i szybsze.

Dostęp do wykładu masz zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych (tablety, smartfony). Nie ma znaczenia, z jakiego systemu operacyjnego korzystasz (Windows, Linux, Android, iOS) – nasza platforma będzie zawsze dla ciebie dostępna, jeśli tylko posiadasz urządzenie z dostępem do Internetu.

Jakość i efekty

U genezy wykładu leży intencja Justyny Karolak – pisarki i redaktorki – aby dostarczyć twórcom prozy praktycznego wsparcia w zakresie wymagającej problematyki zapisywania wypowiedzi dialogowych i towarzyszących im atrybucji. W trakcie ponad 20 lat parania się pisaniem powieści Justyna mnóstwo razy zmagała się z tworzywem pisarskim, szukając odpowiednich form graficznych i fonetycznych dla zapisów dialogowych. W trakcie niemal 10 lat gromadzenia doświadczenia w pracy redaktora wielokrotnie spotykała w tekstach prozatorskich, epickich różne newralgiczne zapisy – będące wyrazem płodnego poszukiwania semantycznego pisarza; poszukiwania nierzadko tożsamego z działaniem po omacku, bez znajomości reguł edycji tekstów polskich i bez wiedzy o tym, gdzie można znaleźć wartościowe rozwiązania, porady czy wskazówki. Ten wykład to obfita, merytoryczna odpowiedź na problemy występujące realnie w wielu utworach literackich; odpowiedź na zmagania i błądzenia wielu pisarzy.

Być może miałeś już okazję poznać Justynę – może w jej grupach facebookowych: Redaktorzy, edytorzy, pisarze i inni lub Niebieskie pingwiny. Może jesteś czytelnikiem jej prozy, choćby tej dostępnej w zakładce Opowiadania na blogu Karolakowo.pl. A może słuchaczem jej podcastów z cyklu „Głowa pisarza”, dostępnych w serwisie YouTube. Być może współpracowałeś z Justyną indywidualnie, na linii pisarz–redaktor. Jeśli znasz Justynę, to wiesz, jak pracuje, jeśli nie znasz – poznaj jej standardy. Odwiedź jej blog i media społecznościowe, by sprawdzić, czy to, co oferuje, spełnia twoje oczekiwania.

Jako marka gwarantujemy ci, że poznanie treści wykładu pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze? rozwinie twoją świadomość tego, czym jest dialog literacki, zyskasz większe kompetencje do tworzenia poprawnych i ciekawych dialogów oraz monologów wewnętrznych bohaterów literackich oraz umiejętność sprawnego zarządzania strukturą i edycją dialogów. Nie damy ci gwarancji, że zostaniesz celebrytą, a twoje książki będą sprzedawać się w milionach egzemplarzy. Jeśli ktoś ci to obiecuje, to znaczy, że jesteś oszukiwany. Nie wiemy, jak wykorzystasz przekazaną przez Justynę wiedzę, możemy zapewnić cię jednak, że po wykupieniu dostępu do wykładu Justyny dostaniesz solidną dawkę wiedzy praktycznej, pisarskiej i redaktorskiej, wzbogaconą o interesującą wiedzę teoretyczną. Jednym zdaniem: to rzeczowy i realnie wartościowy wykład, porządkujący wiedzę o tworzeniu i zapisywaniu dialogów, która to wiedza w dobie Internetu bywa zaprószona w wielu źródłach mainstreamowych.

Koniecznie zapoznaj się z RECENZJAMI wykładu!

Przedsprzedaż

Wykład pt. Jak zapisywać dialogi w literaturze? obecnie możesz kupić w przedsprzedaży – promocja świąteczna trwa do końca 2022 roku. W promocji tej wykład kosztuje 99 zł – z początkiem 2023 roku cena wykładu wzrośnie do swojej właściwej wielkości: 149 zł.

Dla kursantów i absolwentów szkoleń pisarskich Warsztatu Pisarza przygotowaliśmy specjalną, atrakcyjnie obniżoną ofertę cenową – aby ją poznać, skontaktuj się z nami za pomocą wiadomości prywatnej (skieruj ją na nasz adres e-mail).

Gdzie kupić

Wykład kupisz wyłącznie w Sklepie Warsztatu Pisarza. Do sklepu możesz dostać się, klikając „KUP TERAZ” lub klikając link zamieszczony TUTAJ.